MySignUp is a volunteer signup page for creating sign-up registration for all your volunteering or volunteerism needs. Its great for your club, group, organization or association
Personal Training - Master
 

Instructions
Email not confirmed -- Please reconfirm via 'Confirm My Address' in the login menu
Your email is bouncing, Please reconfirm via 'Confirm My Address' in the login menu

Please sign up for up to 2 sessions. You may sign up for a 3rd when they become available on a weekly basis.  Sessions occur in or beside room 7158.  Bios of the trainers are as below:

 

Jordan Galloway:

NESTA CPT, Vera Whole Health Certified Personal Trainer and 200 Hour Integrated Yoga Instructor

Specialities: Yoga, Yoga Fusion, Weight-loss, Strength Training, Balance, Mobility & Moving Safely and Efficiently.

 

Elyse Uhlenkott:

NPTI, NASM CPT
Specialities:  Functional Training, Strength Training, Circuit Training, Flexibility and Mobility

 

Sean Muir:

BS in Exercise Physiology from BGSU, CSCS Certification
Specialities: S
trength Training, Improving Athletic Performance, Core Strength, and Functional Training

 

Darren Carrido:

NASM CPT, CrossFit Level 1 Certification, CrossFit Olympic Lifting Certification
Specialities: Strength Training, Improving Athletic Performance, Core Strength, and Functional Training, CrossFit

 

Kelli Wood:

ACSM's Health Fitness Specialist, NSCA CSCS, Wellcoach's Certified Health and Wellness Coach. Ashmead College's Personal Trainer Certification Program.

Specialties: Strength Training with an emphasis on creating muscle balance, Circuit Training, Endurance Running, Weight Loss and Functional Training

 

Kevin Anderson:

Certified Strength and Conditioning Specialist (CSCS), NSCA CPT

Kinesiology Degree (WSU)

Specialities: Strength Training, Sports Performance, Functional Training, HITT, Core and Balance Training


Cristen Kishi:

Bachelor of Science in Exercise Science and Wellness, Bastyr

NSCA CSCS (Certified Strength and Conditioning Specialist)

Specialities: Sports Performance, Rehab/Corrective, General Fitness, HIIT, Functional Training

 

Jason VanHollebeke:

NSCF CPT

Specialities: Boxing, Jiu jitsu, Kickboxing, HIIT, Functional Training, Strength Training, General Fitness

 

Tyler Smith:

NCSF, NASM CPT

Specialites: Strength Training, Weight loss, Muscle Gain, Functional Training, Sports Specific Training


JJ Zack:

CPT, AFFA, Licensed Physical Therapist Assistant, Licensed Massage Therapist

Specialities-Strength Training, Corrective, Rehabilitation, Injury Prevention, Functional Training, Core Strengthening

 

Lori Barber:

Specialities: Personal Training, Strength Training, Flexibility, Functional movenment, Mat/Appartus Pilates, Kettlebell

Certifications: NASM, Pilates Mat/Full Apparatus, Kettlebell, Sports injury, Pre/Post-natal


Karisa Clifford:

Specialities: Strength Training, HITT, Functional Training, Weight-loss

Certifications: NASM CPT


Stephanie White:

Specialities: Strength Training, Function Training, HIIT, Corrective, Weight-loss

Certifications: NASM, CPT, NSCF, Bachelor of Kinesiology


Lindsey Perry:

Bachelor of Exercise Science and Nutrition, Bastyr University

USA Weightlifting Level 1 Performance Coach, Level 1 Crossfit Trainer, ACSM Health Fitness Specialist

 

Specialties: Strength Training, Crossfit, Rehab/Corrective, Improving Athletic Performance




Bellevue, WA
Create your own SignUp by clicking here.
Times
Monday (Lindsey)
Monday (Jordan)
Monday (Cristen)
Monday (Kevin)
Monday (Tyler)
Monday (Lori)
Monday (Stephanie)
Monday (Sean)
Monday (Jason)
Monday (Elyse)
Monday (JJ Zack)
Tuesday (Lindsey)
Tuesday (Karisa)
Tuesday (Tyler)
Tuesday (JJ Zack)
Tuesday (Lori)
Tuesday (Jason)
Tuesday (Kelli)
Tuesday (Jordan)
Tuesday (Cristen)
Tuesday (Stephanie)
Tuesday (Elyse)
Tuesday (Darren)
Tuesday (Kevin)
Tuesday (Sean)
Wednesday (Lindsey)
Wednesday (Sean)
Wednesday (Kevin)
Wednesday (Elyse)
Wednesday (Jason)
Wednesday (JJ Zack)
Wednesday (Stephanie)
Wednesday (Lori)
Wednesday (Cristen)
Wednesday (Darren)
Wednesday (Tyler)
Wednesday (Karisa)
Thursday (Darren)
Thursday (Jason)
Thursday (Karisa)
Thursday (JJ Zack)
Thursday (Tyler)
Thursday (Kelli)
Thursday (Jordan)
Thursday (Lori)
Thursday (Cristen)
Thursday (Stephanie)
Thursday (Sean)
Thursday (Kevin)
Thursday (Elyse)
Friday (Lori)
Friday (Cristen)
Friday (Jordan)
Friday (Jason)
Friday (Sean)
Friday (Kelli)
Friday (Tyler)
Friday (Darren)
Friday (JJ Zack)
Friday (Elyse)
Friday (Lindsey)
Friday (Karisa)
7:00-7:50
Lisa S
Matthew An
Noemi Flor
Jaime Soule
Steffen H
Sergiy
Karen
Stephen K
Fletcher Dunn
Adam Klaff
Grin Lord
Matt Yukubousky
Burton
Laure
Jeff C
Karen
MathewM
Dru
Noemi Flor
Steffen H
Kaela Smith
Fabrice
Adam Klaff
Fletcher Dunn
Burton
Matt Yukubousky
Kristian
Kaela Smith
eric strand
Dru
Sarah Kepa
Mathewm
Stephen Kannar
8:00-8:50
Jane Lo
Augusta
Ryta Karagodina
Jenni S
Jerred Locke
Julian Chunovic
Joe Van Den Heuvel
DJ Powers
Matt N
Fabrice
Dean
Brandon Louden
Kristian
John Vert
Mike Belzer
Tony C
Vika D
Kassidy
liaml
Sergiy
Elena D
Joel Hatfield
Emily K
Matt Warren
Jim L
Laure
Mike Belzer
Brandon Louden
Dean
Matthew Warren
John Vert
Tony C
Mike Belzer
Jesse Means
xxxx
Levi M
Connor
Lisa S
xxxx
Vika
Matt N
dj
Lawrence
9:00-9:50
Jesse M
Paul T
Ricardo
shannon
Mikah McCabe
Pearl
Grin
Jeff L
Eddie P
Julie C
rich
vivek
Jeff Wade
Kris Katz
Jacob U
Connor Malone
Nick M
ThomasP
cchin
max
Jeff L
xxxx
Monty G
Marco
Pearl
Brad Muir
Eddie P
Ricardo
Angie
Mary Beth Abel
Julie S
Sam Lantinga
Tami Cheung
AaronK
Eric L
Eric A Strand
Jenni
pault
Ariel
Max
Jim L
Brad Muir
Jessica Powers
cchin
Jacob U
10:00-10:50
David Sawyer
cam
Emily R
Becky
Annie Brashill
Christine
Mike Lee
Mellissa Sussman
Monty G
Tami Cheung
Sam Lantinga
Markus Emmerling
Mike Ambinder
Sean J
Amanda Evans
Ezra
Yoko
Tejeev
Arsenio
Ariel
Lawrence
Mellissa S
James C
Jeff Leinbaugh
Mikah McCabe
Annie B
Tammy Pile
Tom Bui
Alla Genkins
Jeff Wade
Amanda Evans
Sean J
Jane
Mike A
John McDonald
Tejeev
Mike Lee
rich
10am Pilates Class
Aaron B
Gemma
Jeff Mucha
Pierre L
Ian C
David Underwood
christen
Matt Wood
11:00-11:50
Brian Levinthal
Andrew Burke
Megan Hill
11:30 Abs Class
Michele C
Liam L
johnm
Ali
Elena
Marty
kyled
Phil Co
Jocel
Eric A Strand
Chandler
andrewl
Annie Higel
Vitaliy
Eric L
Augusta
N Blue
Richard Lord
xxxx
Jeremy S
11am Abs Class 11:30 Stretch Class
Jeremy Slocum
Keenan K
Marty Evans
Sean Ness
Sergei Riabinin
Phil King
Chandler Murch
JulieC
Jocel
Chippy D
Kutta
Vitaliy
Matt Logue
becky Maggiore
Markus Emmerling
Anish Chandak
Chris B
Keenan
Ben Krey
Jason B
N Blue
Justin Y
12:00-12:50
Ben Sugden
Justin E
Robin
David S
Claire G
Kelly Murch
Andrew Kim
James C
Steve Jaros
Nissa
Marco
Kanisha Patel
Wendy Shively
Jason B
Kerryn MacDonald
Anna Harper
Gemma
Judy Kaethler
John McDonald
Garret
Chris Welch
Scott Dalton
John Morello
Christen
Roland
Justin Ennen
Jeff Mucha
Marianne
Kelly Z
Jon Pile
Nissa
Brett Sanborn
Gautam
Antoine
Judy Kaethler
Tony D
Elena R
Brad Kinley
Andrew Burke
Claire
ThomasP
Jim Hughes
Vivek
Chandler Murch
Wendi
Matthew An
Tammy Pile
Landon Dyer
jerredl
Megan Hill
1:00-1:50
Anoush Agahi
JaredC
Chris Welch
SteveK
Karen Y
Angela Koh
Roland
Eric Tams
Antoine
Ayumi
Brianne
1pm Stretch
Brett Sanborn
Tristan
Lauren A
Chad Weaver
Tanya Cabral
Jeff Ballinger
gautam babbar
Diana Unay
Crystal/Andrew
Annie Dalton
Michele F
David Plell
Chris D
David Sawyer
JustinY
1pm Pilates
Arisa S.
Ian C
Angie T
Robin Walker
1pm Stretch
Brianne
Lauren A
Ido
KarenY
Brian Levinthal
Anna Harper
tristan
Jeff Unay
David P
Anoush Agahi
Arisa
Phil Co
Joel Hatfield
Elena Dan
John Morello
ali
Steve Kalning
Milton U
Garret
ezra
2:00-2:50
Megan Whinnie
Tony D
Dominika
Frank Taylor
Chad Weaver
Alan Yates
Tom K
Ido
Jessica P
Brad Kinley
Chris G
Phil K
Daniel Boutwell
Honping Lin
scotth
Dima K
David M
TomK
xxxx
xxxx
Jeff Unay
Teryn Bence
Chris Bryant
Milton U
Angela Koh
Alan Yates
Tanya C
Andrew Kim
Ben Sugden
David M
Thiago
Thorsten
Daniel Boutwell
Jesse Hatfield
Jaime S
Mandy Chin
Emily R
Tim
Nick Maggiore
Steve Jaros
Chris G
Taylor Sherman
scotth
Arsenio
EricTams
Han
Izumi
Teryn Bence
Bank
3:00-3:50
Heather Leinbaugh
Jesse Hatfield
Randy L
TomB
Alison
Sergei Riabinin
Sean Ness
Sharon
Jeremy Slocum
Han
philipla
Michael Coupland
Tim Larkin
Matt Wood
Staci Elaan
Eric Strand
Jason Ruymen
Ben Krey
Izumi Chunovic
Adriana N
Joe Van Den Heuvel
Alison Krey
Andrew Loomer
Philip Lafornara
Randy L
Sharon Wang
Jeff H
Dima K
Jeff Cain
Laura Ness
Dean Tate
Scott Dalton
xxxx
Angie Teetzel
4:00-4:50
Adriana Nodal
Jon Pile
GregC
Dario
Jamaal Bradley
Daria Koldunova
Caroline
Thorsten S
Erik Peterson
Greg Matelich
Aaron Barber
Dean Tate
Eric K
JonB
Dario
Carmela
Jeff B
Honping Lin
Laura Ness
Christine
Annie Dalton
kyled
Daria Koldunova
5:00-5:50
Eric K
Jason Ruymen
randyl
Anish Chandak
Matt Logue
jeffh
Pierre-Loup A. Griffais
Lera Semenova
Landon Dyer
Julian
Jamaal Bradley
Jim Hughes
Ben Krey
xxxx
Jared C
Carmela
Caroline
Jon B
Heather Leinbaugh
6:00-6:50
Thiago
Marcus Egan
Dave Riller
Carmela D'Anna
Lindsey Klaff
Karen Evans
Marcus Egan
Michael Coupland
Dave Riller
Greg M
Lindsey Klaff
7:00-7:50
Marc Harper
Marc Harper




Bellevue, WA

Home | Contact | Create a SignUp | FAQ | Tutorials | Search for SignUp | Links | Sitemap

Copyright 2003-2010 MySignUp.com. All rights reserved