MySignUp is a volunteer signup page for creating sign-up registration for all your volunteering or volunteerism needs. Its great for your club, group, organization or association
Personal Training - Week of September 5th
 

Instructions
Email not confirmed -- Please reconfirm via 'Confirm My Address' in the login menu
Your email is bouncing, Please reconfirm via 'Confirm My Address' in the login menu

Please sign up for up to 2 sessions. You may sign up for a 3rd when they become available on a weekly basis.  Sessions occur in or beside room 7158.  Bios of the trainers are as below:

 

Jordan Galloway:

NESTA CPT, Vera Whole Health Certified Personal Trainer and 200 Hour Integrated Yoga Instructor

Specialities: Yoga, Yoga Fusion, Weight-loss, Strength Training, Balance, Mobility & Moving Safely and Efficiently.

 

Elyse Uhlenkott:

NPTI, NASM CPT
Specialities:  Functional Training, Strength Training, Circuit Training, Flexibility and Mobility

 

Sean Muir:

BS in Exercise Physiology from BGSU, CSCS Certification
Specialities: S
trength Training, Improving Athletic Performance, Core Strength, and Functional Training

 

Darren Carrido:

NASM CPT, CrossFit Level 1 Certification, CrossFit Olympic Lifting Certification
Specialities: Strength Training, Improving Athletic Performance, Core Strength, and Functional Training, CrossFit

 

Kelli Wood:

ACSM's Health Fitness Specialist, NSCA CSCS, Wellcoach's Certified Health and Wellness Coach. Ashmead College's Personal Trainer Certification Program.

Specialties: Strength Training with an emphasis on creating muscle balance, Circuit Training, Endurance Running, Weight Loss and Functional Training

 

Kevin Anderson

Certified Strength and Conditioning Specialist (CSCS), NSCA CPT

Kinesiology Degree (WSU)

Specialities: Strength Training, Sports Performance, Functional Training, HITT, Core and Balance Training


Cristen Kishi

Bachelor of Science in Exercise Science and Wellness, Bastyr

NSCA CSCS (Certified Strength and Conditioning Specialist)

Specialities: Sports Performance, Rehab/Corrective, General Fitness, HIIT, Functional Training

 

Jason VanHollebeke

NSCF CPT

Specialities: Boxing, Jiu jitsu, Kickboxing, HIIT, Functional Training, Strength Training, General Fitness

 

Tyler Smith

NCSF, NASM CPT

Specialites: Strength Training, Weight loss, Muscle Gain, Functional Training, Sports Specific Training


JJ Zack

CPT, AFFA, Licensed Physical Therapist Assistant, Licensed Massage Therapist

Specialities-Strength Training, Corrective, Rehabilitation, Injury Prevention, Functional Training, Core Strengthening

 

Lori Barber

Specialities: Personal Training, Strength Training, Flexibility, Functional movenment, Mat/Appartus Pilates, Kettlebell

Certifications: NASM, Pilates Mat/Full Apparatus, Kettlebell, Sports injury, Pre/Post-natal


Karisa Clifford

Specialities: Strength Training, HITT, Functional Training, Weight-loss

Certifications: NASM CPT


Stephanie White

Specialities: Strength Training, Function Training, HIIT, Corrective, Weight-loss

Certifications: NASM, CPT, NSCF, Bachelor of Kinesiology




Bellevue, WA
Create your own SignUp by clicking here.
Times
Monday (Sean)
Monday (Tyler)
Monday (Elyse)
Monday (JJ Zack)
Tuesday (Karisa)
Tuesday (Tyler)
Tuesday (JJ Zack)
Tuesday (Lori)
Tuesday (Jason)
Tuesday (Kelli)
Tuesday (Jordan)
Tuesday (Cristen)
Tuesday (Stephanie)
Tuesday (Elyse)
Tuesday (Darren)
Tuesday (Sean M)
Wednesday (Sean Muir)
Wednesday (Elyse)
Wednesday (Jason)
Wednesday (JJ Zack)
Wednesday (Lori)
Wednesday (Darren)
Wednesday (Tyler)
Wednesday (Karisa)
Thursday (Karisa)
Thursday (JJ Zack)
Thursday (Tyler)
Thursday (Kelli)
Thursday (Jordan)
Thursday (Lori)
Thursday (Stephanie)
Thursday (Sean M)
Thursday (Elyse)
Friday (Lori)
Friday (Cristen)
Friday (Jordan)
Friday (Jason)
Friday (Sean M)
Friday (Kelli)
Friday (Stephanie)
Friday (Darren)
Friday (JJ Zack)
Friday (Elyse)
Friday (Karisa)
7:00-7:50
Noemi Flor
Mandy Chin
Kassidy
Stephen K
Fletcher Dunn
Adam Klaff
Kristian
Matt Yukubousky
Tony C
Laure
eric strand
MathewM
Noemi Flor
off
Stephen Kanarr
Matt Yukubousky
Fletcher Dunn
Lisa S
Tony C
Matthew An
Troy
eric strand
Dru
Sarah Kepa
Mathewm
Kelly Tortorice
8:00-8:50
Kerryn MacDonald
DJ Powers
Jaime
Christine Huen
Dean
Brandon Louden
Joel H
Dj
Mike Belzer
Burton
Matt An
liaml
Elena D
Dru
Emily K
Matt Warren
Laure
admin/off
Dean
Dj
Admin
Burton
Mike Belzer
Emily
Levi M
Connor
Off
Rich L
Vika
Matt N
dj
9:00-9:50
Ricardo
Gautam
Matt N
Julie C
rich
vivek
Jeff Wade
Jesse Hatfield
Jacob U
Connor Malone
Nick M
cchin
vika
Grin
Off
Pearl
Brad Muir
Ricardo
Angie
Mary Beth Abel
Tami
Admin
Andrea Wicklund
AaronK
Admin
Jenni
Matt A
Ariel
Max
Jim L
Brad Muir
kanisha Speyrer
cchin
Jacob U
10:00-10:50
Emily R
Mellissa Sussman
Andrea
Tami Cheung
Sam Lantinga
Admin
Troy
Sean J
Amanda Evans
Ezra
Bank
Tejeev
Ariel
Admin/Schedule
James C
Matt N
becky Maggiore
Tammy Pile
Dru
Jeff Wade
Amanda Evans
Sean J
Jane
Admin
John McDonald
Tejeev
rich
10am Pilates Class
Aaron B
Gemma
Emily
Pierre L
Ian C
Jessica powers
christen
Matt Wood
11:00-11:50
Alan Yates
Brianne Morello
Ali
Garret
Teryn
kyled
Phil Co
Jocel
Eric A Strand
Tammy pile
andrewl
Annie
Vitaliy
Shalini
N Blue
Arsenio
Mark R
11am Abs Class 11:30 Stretch Class
Mary F.
Marty Evans
Sean Ness
Sergei Riabinin
Phil King
Jesse Hatfield
JulieC
Chippy D
Kutta
Matt Logue
becky Maggiore
Arisa
Ido
Chris B
Off
Keenan
Ben Krey
Jason B
N Blue
Thiago Vidotto
12:00-12:50
Andrew Kim
Steve K
Alla
David Underwood
Marco
David S
Wendy Shively
Jason B
Chris Bryant
Anna Harper
Gemma
Judy Kaethler
John McDonald
Garret
Scott Dalton
David Plell
Roland
Andrea L
Marianne
Kelly Z
Eddie P
Benjamin Huen
Nissa
coreyf
Gautam
Antoine
Tony D
Andrew Burke
Claire
Tanya Cabral
Jim Hughes
Vivek
Chandler Murch
Hon
Angie
Tammy Pile
Nissa
jerredl
Megan Hill
1:00-1:50
Tom B
Antoine
Ayumi
Brianne
1pm Stretch
Corey Fellows
Tristan
Lauren A
Thiago Vidotto
Jeff
gautam babbar
Crystal/Andrew
Annie Dalton
Thiago Vidotto
Chris D
Kassidy
1pm Pilates
Ian C
Angie T
Robin Walker
1pm Stretch
Brianne
JonP
KarenY
David Underwood
tristan
David P
Andrea L
Jeff H
Phil Co
Joel Hatfield
Elena Dan
John Morello
Randyl
Steve Kalning
Milton U
Garret
ezra
2:00-2:50
Frank Taylor
Arisa
Brad Kinley
admin
Phil K
Daniel Boutwell
Randyl
scotth
Dima K
Steve Jaros
David M
Sergei Riabinin
Chandler Murch
Teryn Bence
Chris Bryant
Milton U
Alan Y
Andrew Kim
Jon Pile
Thiago
Thorsten
Daniel Boutwell
Off
Jaime S
Emiy R
Tim
Steve Jaros
Chris G
Taylor Sherman
scotth
Ricky Uy
EricTams
Han
Justin Y
Teryn Bence
Adriana n
3:00-3:50
Sean Ness
Chris G
Luc
Han
philipla
Michael Coupland
Matt Wood
1/2 Schedule
Ben Krey
Izumi Chunovic
TomB
Andrew Loomer
Philip Lafornara
Lauren A
Sharon Wang
Dima K
Chris D
Laura Ness
Luc
Scott Dalton
Andrew/Crystal
4:00-4:50
Caroline
Thorsten S
Erik Peterson
Aaron Barber
Eric K
Keenan K
Jeff B
Honping Lin
Christine
Annie Dalton
kyled
5:00-5:50
Matt Logue
jeffh
Pierre-Loup A. Griffais
Valerie Bourdon
Carmela D'Anna
Jim L
David M
randyl
Valérie Bourdon
Caroline
Wendi
6:00-6:50
Tanya Cabral
Carmela D'Anna
Dave Riller
Karen Evans
Marc Harper
Dave Riller
Greg M




Bellevue, WA

Home | Contact | Create a SignUp | FAQ | Tutorials | Search for SignUp | Links | Sitemap

Copyright 2003-2010 MySignUp.com. All rights reserved